Jak wygląda doba kierowcy zawodowego?

3 listopada 2022

Czas pracy kierowców szczegółowo reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku, rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z 2006 roku i ATER z 1999. Plan dnia kierowcy musi być precyzyjnie rozplanowany. Dowiedz się, jak wygląda czas pracy, przerw i odpoczynku pracowników, pracującym na tym stanowisku.

Czas pracy

Czas pracy kierowcy to wbrew pozorom nie tylko czas jazdy. Wliczamy w niego wszelkie czynności, które związane są z wykonywaniem przewozu drogowego towarów. Są nimi:

  • Czynności związane ze spedycją,
  • Codzienna obsługa pojazdu i przyczep,
  • Niezbędne formalności,
  • Załadowywanie, rozładowywanie, a także pełnienie nadzoru nad załadunkiem i wyładunkiem przeprowadzanym przez osoby trzecie,
  • Odpowiednie zabezpieczenie towaru

Maksymalny czas prowadzenia pojazdu w ciągu jednej doby, nie może być przekroczony i zawsze wynosi 9 godzin. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kierowca może wydłużyć czas prowadzenia pojazdu o jedną godzinę. Taka możliwość pojawia się jednak tylko dwa razy w tygodniu, a trwająca dłużej jazda musi być poprzedzona pauzą trwającą 45 minut. 

Często zdarza się jednak, że kierowca w ciągu przewidzianego czasu pracy musi wykonać, którąś z wyżej wymienionych czynności w wyniku czego, nie prowadzi pojazdu kilkanaście godzin z rzędu. Wykonując czynności (poza pojazdem), pracownik nie może przekroczyć 6 godzin. Po tym czasie zobowiązany jest odebrać 45 minutową pauzę.

Do czasu pracy kierowcy wliczamy również czas, w którym pracownik pozostaje w gotowości na stanowisku pracy. Mowa tu o sytuacji czekania na wyładunek i załadunek, gdy czas trwania nie był dokładnie przewidziany przed rozpoczęciem pracy.

Czas przerwy

A jak wygląda kwestia przerw? Kierowca nie może jechać, w sposób nieprzerwany dłużej niż 4,5 godziny bez odbycia przerwy. Po upływie tego czasu kierowca musi się więc zatrzymać, aby odpocząć. Czas przerwy określony jest na ilość nie mniejszą niż 45 minut, istnieje jednak możliwość rozdzielenia przerwy, w zależności od potrzeb.

Czas odpoczynku

Oprócz czasu pracy pracownik ma prawo do odpoczynku dobowego, trwającego minimum 11 godzin. Drugą opcją jest odpoczynek skrócony, jednakże ten nadal musi trwać przynajmniej 9 godzin. Podobnie jak w przypadku przerw, kierowca może podzielić odpoczynek na dwie części, w tym wypadku: 3 godziny + 9 godzin.

Rozliczanie czasu pracy kierowcy

Osoby będące na stanowisku kierowcy zawodowego rozliczani są ze swojej pracy w sposób dobowy i tygodniowy, w tym dzienny okres rozliczeniowy nie może trwać dłużej niż 24 godzin.

Tygodniowy czas jazdy zakłada, że tydzień pracy zaczyna się wraz z godziną 00:00 w poniedziałek, a kończy o godzinie 24:00 w niedzielę. Kierowca prowadzący pojazd przejedzie wtedy nie więcej niż 56 godzin, spędzając w nim 8 godzin dziennie. Pomiędzy jazdą pracownik poświęca jasno określoną ilość czasu na odpoczynek.

Natomiast dwutygodniowy czas jazdy określa, iż pracownik, który w pierwszym tygodniu wyjeździł już 56 godzinny limit jazdy, może przejechać w drugim tygodniu tylko 34 godziny.

Pilnowanie powyższych kwestii i szczegółowe trzymanie się ilości czasu przeznaczonego zarówno na odpoczynek, jak i pracę jest niezwykle ważne w kwestii zachowania bezpieczeństwa pracownika i innych uczestników ruchu drogowego.

Jeżeli interesuje Cię praca na stanowisku kierowcy zawodowego, to nasze aktualne oferty pracy znajdziesz na stronie zakładką oferty pracy.
 

NIE UDAŁO CI SIĘ ZNALEŹĆ OFERTY PRACY, KTÓREJ SZUKASZ?

 

WŁĄCZ POWIADOMIENIA I OTRZYMUJ WIADOMOŚCI E-MAIL, GDY OFERTA PRACY BĘDZIE DOSTĘPNA!