23 marca 2023
Zawodowy kierowca ciężarówki musi mieć na uwadze to, iż nie jest to łatwy zawód. Aby być dobrym kierowcą nie wystarczy posiadać jedynie odpowiednich uprawnień, ale przydadzą się również osobiste predyspozycje i umiejętności, które pozwolą na wykonywanie tej pracy. Co zatem musisz wiedzieć przed rozpoczęciem pracy jako zawodowy kierowca?
Rodzaje zatrudnienia kierowców zawodowych
Jeśli chcesz pracować jako zawodowy kierowca, musisz wiedzieć, że są zasadniczo 2 rodzaje zatrudniania kierowców. Pierwszy z nich to zatrudnianie kierowców w firmie korporacyjnej. Jesteś wtedy zatrudniony w większej firmie organizującej kierowców, takiej jak 24/7 drive, a ona organizuje Ci pracę u swoich klientów. Zatrudnianie poprzez agencje pracy nie jest najbardziej popularnym sposobem w Europie, jednak w Holandii jest bardzo powszechne.
Drugi typ to zatrudnienie bezpośrednio w firmie, dla której jeździsz.W Europie jest to znacznie bardziej popularne rozwiązanie. Firmy zlecają rekrutację/pozyskiwanie pracowników agencjom, ale kierowcy zostają zatrudnieni bezpośrednio w firmie, dla której jeżdżą. Zlecają więc tylko rekrutację i selekcję odpowiednich pracowników.
Typy tras
Pracując jako kierowca zawodowy możesz jeździć w trasy krajowe lub międzynarodowe. Pracując krajowo codziennie wracasz do domu, w trasach międzynarodowych domem staje się Twoja ciężarówka. Transport międzynarodowy może opierać się na różnych zasadach Twoich wyjazdów. Możesz wybrać na przykład spanie w ciężarówce (co oznacza jazdę międzynarodową) od poniedziałku do piątku i powrót w każdy weekend do domu; lub to, co jest bardzo popularne w transporcie międzynarodowym, jazdę w tzw. systemie: na przykład spędzasz w ciężarówce 3 tygodnie jeżdżąc do różnych miejsc w Europie, a następnie wracasz do domu na 1 tydzień, po czym znowu pracujesz 3 tygodnie w drodze.
Odpowiedzialność kierowcy
Pracując jako zawodowy kierowca nie tylko jeździsz ciężarówką, ale jesteś również odpowiedzialny za szereg innych czynności, takich jak odpowiedni rozładunek i załadunek towarów, monitorowanie stanu technicznego swojego pojazdu i zużycia paliwa, czy reagowanie na niespodziewane sytuacje drogowe. Będąc kierowcą musisz również pilnować swojego czasu pracy, który w Unii Europejskiej regulowany jest Rozporządzeniem (WE) nr 561/2006.
Więcej o tym, jak wygląda doba kierowcy zawodowego pisaliśmy tutaj: https://www.247drive.pl/blog/11/jak-wyglada-doba-kierowcy-zawodowego.
Trudny zawód z zaletami
Jako zawodowy kierowca musisz liczyć się z wieloma wadami, jakie niesie za sobą ta praca. Są to m.in. separacja od rodziny i znajomych, przeżywanie dni zazwyczaj tylko w swoim towarzystwie, czy problemy zdrowotne jakie niesie za sobą każda praca siedząca. Jednak jeśli jesteś w stanie znieść te przeciwności, zawód kierowcy zawodowego pokaże Ci również swoje pozytywne aspekty, którymi bez wątpienia są zwiedzanie świata, poznawanie nowych ludzi i kultur, czy wysokie zarobki.
Jesteś gotowy na zostanie zawodowym kierowcą? Zobacz, jakie oferty pracy możemy Ci zaproponować: https://www.247drive.pl/oferty-pracy, lub wypełnij alert pracy, by oferty dopasowane do Ciebie wpływały na Twoją skrzynkę: https://www.247drive.pl/alert-pracy.