Prawo jazdy, badania psychotechniczne i kwalifikacje zawodowe dla kierowców: Przewodnik początkującego kierowcy zawodowego.

13 września 2023

Kierowca zawodowy to zawód pełen perspektyw, oferujący wiele możliwości zatrudnienia. To stanowisko zapewnia ciekawą pracę i wiąże się ze sporą dozą samodzielności. Zanim jednak wkroczysz na tę ścieżkę zawodową, musisz spełnić pewne wymagania i zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Z tego wpisu blogowego dowiesz się, jakie kroki musisz podjąć, by móc pracować jako kierowca zawodowy.

Prawo jazdy

Aby rozpocząć karierę jako kierowca zawodowy, musisz zdobyć odpowiedni rodzaj prawa jazdy w zależności od rodzaju pojazdu, którym będziesz operować. Kierowanie samochodem ciężarowym wymaga posiadania prawa jazdy kategorii C, samochodem ciężarowym z przyczepą – kategorii C+E, zaś do prowadzenia autobusów, będziesz potrzebował prawa jazdy z kategorii D, bądź D+E – obejmujące autobusy z przyczepą. Jeśli szczególnie interesuje Cię praca np. jako kierowca ciężarówki, musisz mieć prawo jazdy B i skończone 21 lat. Osoby pełnoletnie, posiadające kwalifikację wstępną, mogą wcześniej rozpocząć kurs.

Orzeczenie lekarskie

Przed rozpoczęciem kursu, musisz uzyskać orzeczenie lekarskie potwierdzające, że nie masz przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Orzeczenie wystawi lekarz specjalizujący się w badaniach kierowców. Oprócz tego potrzebujesz także orzeczenia psychologicznego, które potwierdza, że jesteś odpowiednio przygotowany psychicznie do kierowania pojazdami.

Profil Kandydata

Kolejnym krokiem jest założenie Profilu Kandydata. Numer Profilu Kandydata na Kierowcę będzie potrzebny w szkole nauki jazdy, która zgłosi rozpoczęcie kursu. Profil kandydata na kierowcę tworzy Wydział Komunikacji w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. Konieczne jest wypełnienie wniosku, który jest dostępny w internecie. Do niego należy dołączyć orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne. Potrzebne będzie również ksero posiadanego prawa jazdy, a także zdjęcie.

Kurs na prawo jazdy

Możesz podjąć kurs na prawo jazdy kategorii C i C+E osobno lub jednocześnie. Jeśli wybierzesz opcję osobno, to dla kategorii C odbędziesz 20 godzin teorii i 30 godzin praktyki. Po zdanym egzaminie na kategorię C możesz przystąpić do kursu na kategorię C+E, który obejmuje 25 godzin praktyki. Jeśli zdecydujesz się na kurs łączony, to teoria pozostaje taka sama (20 godzin dla kategorii C), ale praktyka to 20 godzin dla kategorii C i 25 godzin dla kategorii C+E.

Kwalifikacje zawodowe

Jest jeszcze coś ważnego oprócz samego prawa jazdy — kwalifikacje zawodowe potrzebne do pracy jako kierowca zawodowy. Aby je zdobyć, musisz przejść kurs i zdać egzamin pisemny. Kursy pozwalające na zdobycie kwalifikacji wstępnej są organizowane zarówno w postaci pełnej, jak i przyspieszonej. Pełny kurs jest konieczny dla osób w wieku od 18 do 21 lat, jeśli chcą uzyskać prawo jazdy kategorii C i C+E, lub od 23 lat w przypadku kategorii D lub D+E.

W pełnej wersji przewidziane jest 195 godzin teorii (w tym 65 godzin specjalistycznych dla określonych kategorii uprawnień), 16 godzin praktyki na drogach oraz 4 godziny jazdy indywidualnej w trudniejszych warunkach. Wersja przyspieszona zawiera 97 godzin teorii (w tym 33 godziny specjalistycznych), 8 godzin praktyki na drogach i 2 godziny jazdy w trudniejszych warunkach.

Szkolenia okresowe

Kiedy skończysz pełny lub przyspieszony kurs kwalifikacji, otrzymasz uprawnienia zawodowe na 5 lat. Po upływie tego czasu musisz ponownie przejść szkolenie okresowe, które pozwoli ci przedłużyć te uprawnienia na kolejne 5 lat. Szkolenie to obejmuje 35 godzin teorii. W międzyczasie co 5 lat też trzeba robić badania lekarskie i psychologiczne.

Badania psychotechniczne

Dzień przed wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej przejdziesz też przez Twoje pierwsze badania psychotechniczne. Badania te należy powtarzać co 5 lat, w ramach szkoleń okresowych.

Badania sprawdzają:

  • Wyobraźnię przestrzenną,
  • Czas reakcji prostej i złożonej (jak szybko reagujemy na określone bodźce lub sytuacje) ,
  • Umiejętność widzenia przestrzennego i oceny odległości,
  • Dolny próg wrażliwości wzrokowej ,
  • Szybkość adaptacji wzroku do ciemności po olśnieniu,
  • Predyspozycje osobowościowe,
  • Szybkość i dokładność działania,
  • Koncentrację,
  • Podzielność uwagi.

Ponadto, w trakcie badań psychologicznych wyklucza się występowanie schorzeń, umożliwiających wykonywanie pracy kierowcy, takich jak m.in. choroby układów: krążenia, oddechowego czy nerwowego.

Karta kierowcy

Zdobycie karty kierowcy to ostatni krok, który musisz spełnić, aby stać się kierowcą zawodowym. Pomaga ona w identyfikacji kierowcy i rejestrowaniu informacji o przejazdach w pojazdach wyposażonych w tachograf cyfrowy. Wniosek o kartę można złożyć w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Karta jest ważna przez 5 lat i jest niezbędna do pracy jako kierowca zawodowy. Cały proces złożenia wniosku możesz załatwić online, wystarczy że wypełnisz ten formularz.

Gotowe! Przedstawiliśmy już wszystkie kroki, które musisz przejść, jeśli chcesz pracować jako kierowca zawodowy. Pamiętaj o tym, że praca jako kierowca zapewnia stabilność zawodową, i może dostarczać dużej satysfakcji, ale również wiąże się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo na drodze.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą jako kierowca zawodowy, dołącz do naszej ekipy w 24/7 drive. Nieprzerwanie szukamy kierowców do pracy w Polsce i innych krajach europejskich. Sprawdź nasze aktualne oferty pracy i nie zapomnij ustawić alertu pracy, który powiadomi cię mailowo o nowych możliwościach zatrudnienia. Nasi pracownicy nie muszą się martwić o kwestie związane z zakwaterowaniem, ubezpieczeniem i terminową wypłatą wynagrodzenia. Ponadto pomagamy z wszelkimi formalnościami dokumentowymi. Czekamy na ciebie, abyś mógł rozpocząć swoją przygodę jako kierowca zawodowy!

Skontaktuj się z nami, dzwoniąc do naszych ekspertów rekrutacji +48 32 209 70 10. Możesz też wysłać maila na adres: katowice@247drive.pl.

NIE UDAŁO CI SIĘ ZNALEŹĆ OFERTY PRACY, KTÓREJ SZUKASZ?

 

WŁĄCZ POWIADOMIENIA I OTRZYMUJ WIADOMOŚCI E-MAIL, GDY OFERTA PRACY BĘDZIE DOSTĘPNA!