6 czerwca 2024
Holandia samochodem ciężarowym — co powinieneś wiedzieć?
Czeka Cię trasa w Holandii ? Przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy przewodnik. Dowiedz się, co powinieneś ze sobą zabrać, jakie zasady i zakazy ruchu panują w tym kraju oraz jakie opłaty poniesiesz. Miłej lektury!
Wjeżdżając na teren Holandii, miej przy sobie
- Ważne prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe)
- Narodowy dowód rejestracyjny wraz z przeglądem technicznym pojazdu
- Tachograf lub indywidualna książka kontroli
- Ubezpieczenie OC i NNW
- Dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty — ważny minimum 6 miesięcy
lub paszport — ważny minimum 3 miesiące) - Kartę kierowcy
- Certyfikat ADR (jeśli przewozisz materiały niebezpieczne):
- Akcesoria (trójkąt ostrzegawczy, zestaw zapasowych żarówek i bezpieczników są obowiązkowym elementem wyposażenia, warto również zabrać apteczkę pierwszej pomocy, gaśnicę, kamizelkę odblaskową czy koło zapasowe)
- Karta NFZ-EKUZ (dzięki niej możesz korzystać z podstawowych usług medycznych na terenie Holandii)
Jeśli jesteś pasażerem ciężarówki, zabierz ze sobą tylko dokument potwierdzający tożsamość.
Jak wygląda ruch drogowy w Holandii?
Oto kilka najważniejszych informacji związanych z ruchem drogowym:
- W Holandii obowiązuje ruch prawostronny.
- W mieście obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, poza obszarami zabudowanymi do 80 km/h. Natomiast autostrady to ograniczenie do 80 km/h. Szczegółowo o aktualnych ograniczeniach prędkości w Holandii pisaliśmy tutaj: https://www.247drive.pl/blog/46/aktualne-ograniczenia-predkosci-dla-ciezarowek-w-holandii
- Zapięte pasy bezpieczeństwa podczas jazdy są obowiązkowe zarówno dla kierowcy, jak i pasażera ciężarówki.
- Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione. Kierowcy mogą bez obaw rozmawiać dzięki zestawom głośnomówiącym lub bezprzewodowym słuchawkom.
- Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa dla ciężarówek tylko w nocy. W ciągu dnia światła muszą zostać włączone jedynie w przypadku złych warunków atmosferycznych.
- Policja może zatrzymać prawo jazdy, kiedy poziom alkoholu we krwi wynosi ponad 1,3 promila (doświadczony kierowca) i ponad 0,8 promila (początkujący kierowca)
- Co ważne — ruch drogowy w Holandii jest starannie monitorowany przez urządzenia i policję. Niżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Środki kontroli w Holandii
Ruch drogowy na holenderskich drogach jest wyjątkowo dobrze monitorowany dzięki:
- Stacjonarnym fotoradarom - Fotoradary są rozmieszczane w miejscach o dużym natężeniu ruchu oraz w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków.
- Mobilnym fotoradarom - Holenderska policja korzysta z przenośnych fotoradarów, które mogą być ustawiane w różnych miejscach, często w punktach, gdzie występuje wysokie ryzyko wypadków. Urządzenia są regularnie przemieszczane, co utrudnia przewidywanie ich lokalizacji.
- Częstym patrolom drogowym - Policjanci regularnie patrolują drogi, autostrady i ulice miast. Do ich zadań należą rutynowe kontrole prędkości, trzeźwości oraz stanu technicznego pojazdu.
- Automatycznym systemom rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ANPR) - Kamery identyfikują pojazdy naruszające przepisy, takie jak jazda bez ważnego ubezpieczenia, przeglądu technicznego czy nieopłaconego podatku drogowego.
- Odcinkowym pomiarom prędkości - Podobnie jak w Polsce na niektórych odcinkach dróg Holandii można spotkać systemy odcinkowego pomiaru prędkości — jeśli średnia prędkość przekroczy dopuszczalny limit, kierowca otrzyma mandat.
- Dodatkowym środkom -Kamery na skrzyżowaniach monitorują przejazdy na czerwonym świetle oraz inne wykroczenia drogowe.
- Kontrolom celnym - Obejmują kontrolę bagaży, pojazdu, dokumentów oraz przewożonych rzeczy. Do kontroli celnych w Holandii uprawniony jest Urząd Celny (Douane) oraz Inspekcja Graniczna Transportu (IGT).
Myślisz o pracy jako kierowca ciężarówki w Holandii? Te oferty mogą Cię zainteresować:
https://www.247drive.pl/oferty-pracy
Opłaty dla pojazdów ciężarowych
Ceny paliw
Holandia niechlubnie cieszy się jednymi z najwyższych cen za paliwo w Europie. Dokładne ceny zależą jednak od cennika wybranej stacji. Podajemy jednak, ile średnio kosztuje paliwo w Holandii*
- Około 1.85 euro za litr oleju napędowego.
- Około 1,36 euro za kilogram LNG.
- Około 1,46 euro za kilogram CNG.
*Stawki aktualne na maj 2024 r.
Opłata drogowa na autostradzie
Na ogół korzystanie z dróg i autostrad w Holandii jest bezpłatne, jednak przejazd tunelem Dordse Kil w regionie Biesbosch wiąże się z niewielką opłatą. Wysokość opłaty drogowej na autostradach w Holandii zależy od klasy pojazdu, liczby osi, klasy emisji spalin i długości przejechanej trasy. Dowiedz się więcej https://www.toll-collect.de/pl/toll_collect/tc_homepage.html
Dla ciężarówek powyżej 12 ton (Heavy Goods Vehicles - HGV) został wprowadzony system opłat, znany jako Eurovignette. Kierowcy muszą uiścić opłatę, aby móc korzystać z głównych dróg i autostrad. Więcej informacji na temat Eurovignette można znaleźć tutaj https://www.eurovignettes.eu/portal/booking/booking
Zakazy ruchu ciężarówek w Holandii
Zakazy ruchu pojazdów ciężarowych określają godziny, w których pojazdy ciężarowe mogą poruszać się po drogach, a także drogi, na których zakaz ruchu jest ograniczony. Zalecamy sprawdzenie aktualnych przepisów przed podróżą, aby uniknąć niemiłej niespodzianki.
Pojazdy przewożące materiały niebezpieczne muszą być odpowiednio oznakowane zgodnie z przepisami ADR. Brak odpowiedniego oznakowania może skutkować zakazem przejazdu oraz wysokim mandatem.
Strefy niskoemisyjne
Strefy niskoemisyjne ograniczają możliwość przejazdu dla pojazdów emitujących dużą ilość spalin.
W Holandii spotkasz strefy niskiej emisji (LEZ), lub strefy czystego transportu (CTS). Znajdują się głównie w większych miastach, takich jak Amsterdam, Rotterdam czy Utrecht. Aby wjechać do strefy niskoemisyjnej, musisz posiadać oznaczenie pojazdu w postaci naklejki lub rejestracji.
Jakie mandaty drogowe grożą w Holandii?
Kultura jazdy
Wysoki poziom edukacji drogowej oraz systematyczne kontrole drogowe przyczyniają się do tego, że holenderscy kierowcy wyjątkowo dbają o bezpieczeństwo na drogach, dzięki czemu mogą cieszyć się stosunkowo niską liczbą wypadków.
Myślisz o pracy jako kierowca ciężarówki w Holandii? Te oferty mogą Cię zainteresować: